Типові помилки в діяльності ФОП

18.01.2024

У рамках своєї діяльності ми надаємо консультації з обліку та звітності підприємцям, супроводжуємо всі етапи діяльності підприємця – від створення до ліквідації. Часто спостерігаємо безліч ситуацій, коли підприємці неусвідомлено допускають помилки. На підставі отриманого досвіду ми здійснили узагальнення та виділили основні та найпоширеніші з них:

1. Перевищення ліміту, встановленого для ФОПа різних груп спрощеної системи оподаткування.

Кожна група спрощеної системи оподаткування має чіткі ліміти обсягу коштів обороту. Підприємець повинен уважно слідкувати, щоб не переходити межу. У разі виникнення такої ситуації необхідно подати заяву на перехід до іншої групи єдиного податку або на загальну систему оподаткування.

2. Неофіційне працевлаштування.

В Україні великі податки на найману працю і на цьому хочеться зекономити. Але значно гірше, якщо вас спіймають на гарячому і випишуть штраф на 71 000 гривень (10 мінімальних зарплат). У вас працюють люди? Краще оформіть трудові стосунки офіційно. Значно вигідніше вирішити питання законно, аніж боятися перевірок Держпраці.

3. Відсутність первинних документів.

У ФОПа завжди мають зберігатися первинні документ, які показують його господарські операції. Немає одного переліку паперів, які можна назвати первинними. Але у цьому списку можуть бути договори, акти надання послуг, видаткові накладні тощо. Якщо контролюючі органи не побачать документи про походження товару, це може стати підставою переходу на загальну систему «заднім» числом. Ми мали на практиці такі випадки. Клієнти не могли на запит податкової надати документи, які підтверджують отримання доходу за конкретними КВЕДами.

4. Робота за незареєстрованими КВЕДами, невідповідність призначення платежу КВЕДам ФОП.

Клієнт іноді не звертають увагу на реєстрацію КВЕД і отримують дохід за незареєстрованими КВЕДами. Через це ФОП можуть перевести зі спрощеної системи оподаткування на загальну без вашої участі та «заднім» числом.

Щоб не мати подібної проблеми, необхідно вчасно зареєструвати КВЕД. Це роблять у державного реєстратора або податковій. У відповідь ви отримаєте новий витяг з Реєстру платників єдиного податку.

Увага! Додали новий КВЕД, одразу подайте заяву на спрощену систему оподаткування до вашої податкової. Зміни в ЄДР не завжди оперативно відображаються у податковій.

5. Обрання невідповідної групи системи оподаткування.

Часом, реєструючи ФОП, клієнти наполягають на 1 чи 2 групі єдиного податку. Тому що розмір податків значно нижчий. Але не усім ФОП підходять вказані групи платників податку. Ви не можете бути ФОП 1 чи 2 груп, якщо плануєте працювати з іноземними компаніями, будете отримати кошти у валюті, або працюватимете з ФОП на загальній системі. Це характеристики 3 групи єдиного податку. Працюючи у невідповідній групі оподаткування, ви можете нажитися проблем. Ваших заощаджених на податках коштів не вистачить на потенційні втрати.

6. Здійснення діяльності без РРО.

Норми реєстрації РРО визначені законодавством. Якщо ваші доходи вищі 1 320 000 грн, треба негайно почати використовувати РРО та/або ПРРО. Це обов'язково для платника єдиного податку. Виключення це повна безготівкова оплата, наприклад, з рахунку на рахунок або через банківську касу. Також ви маєте обов'язково користуватися РРО, якщо продаєте лікарські засоби, медичні вироби або надаєте платні медичні послуги. Це не залежить від обсягу доходу.

7. Невикористання електронного кабінету платника податків.

Ви прийняли рішення самостійно вести бухгалтерію? Тоді ретельно слідкуйте за даними в електронному кабінеті. Звертайте увагу на нарахування боргових зобов'язань, на вчасність прийняття звітів. Через якісь неточності отримаєте борг сплати податків, прощайтесь зі спрощеною системою оподаткування.

8. Несплата ЄСВ за місяць, в якому ФОП зареєструвалися.

Це популярна проблема. Можете не вірити, але ваша реєстрація навіть 30 липня вимагатиме від вас оплати ЄСВ за липень. Також ви схопите штраф і пеню. Наша рекомендація реєструватися в місяць, коли плануєте почати працювати, а не заздалегідь.

9. Неподання звітів та несплата податки, якщо у ФОП не було прибутку.

Нещодавно спілкувалися з клієнткою, яка давно зареєструвала ФОП і не мала доходу. Однак не закрила його. У результаті здивувалась великим боргам за несплату податків, штрафам та пені. Завжди пам'ятайте, що жодні обставини не звільняють вас від сплати податків та подання звітності. Якщо не працюєте як ФОП – радимо закрити його. Люди з часом забувають про свій «неактивний» ФОП і згодом можуть отримати арешт коштів і безліч проблем. Таких випадків у нашій практиці було безліч.

10. Ненадання статусу платника єдиного податку при реєстрації.

11. Анулювання статусу платника єдиного податку.

12. Надання послуг ФОП на 2-ої групи "загальнику".

13. Помилкова сплата податків на неправильний рахунок.

Іноді простий опис роботи ФОП складає хибне враження, що без допомоги спеціаліста усі операції можна провести самому. Однак юрист чи бухгалтер зможе допомогти уникнути величезної кількості проблем. Наприклад, оплатили податок на неправильний рахунок, нарахували борг, зняли зі спрощеної системи або неправильно складені документи. Це все досить складні питання і можуть мати значні наслідки.

Якщо не хочете постійно користуватися послугами бухгалтера або юриста, хоча б консультуйтесь час від часу. Щодня щось змінюється, з'являються нові нюанси. А повністю забере ваш паперовий «головний біль» бухгалтер на аутсорсингу. Ви не будете займатися якимось об'єднаним звітом або поспіхом шукати нові реквізити податкової. Станете більш спокійним підприємцем. Краще заробляйте гроші улюбленою справою, аніж страждайте над купою бухгалтерських звітів.

Якщо зіштовхнулися з однією з проблем, звертайтесь до наших спеціалістів, – вони знають як допомогти вашому бізнесу.