Фінансовий моніторинг та блокування банківських рахунків
Фінансовий моніторинг – це обов'язкові заходи з виявлення та протидії сумнівним грошовим потокам. Такі платежі можуть бути пов'язані з:
• легалізацією (відмиванням) одержаних злочинним шляхом доходів;
• фінансуванням тероризму;
• фінансуванням розповсюдження зброї масового знищення.
Фінансовий моніторинг стосується платежів як юросіб, фізосіб-підприємців (ФОП), так і звичайних громадян.
Метою фінансового моніторингу є боротьба з «відмиванням» грошей не лише у державному, але у світовому масштабі.
Фінансовому моніторингу підлягають порогові фінансові операції, підозрілі фінансові операції (діяльність), визначення та розмір яких наведено у ст. 20 та ст. 21 Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення» № 361-IX від 06 грудня 2019 року.
Пороговими цифрами обсягу готівкових і безготівкових операцій у фінансовому моніторингу є 5 тис. грн, 30 тис. грн, 55 тис. грн, 400 тис. грн, а також значна сума при операції з готівкою. Вони впливають на обрання тих чи інших заходів фінансового моніторингу. Однак банк за своїми внутрішніми правилами визнати підозрілою будь-яку операцію незалежно від суми, а також визначати значимість суми тих чи інших операцій з готівкою.
У більшості випадків фінансовий моніторинг не пов'язаний з суто кримінальною темою. Прикладом фінансового моніторингу з повсякденного життя є відмова банку від здійснення платежу у разі, якщо клієнт не може підтвердити законність походження грошей, які використовуються ним для платежу, тобто довести, що він дійсно міг заробити такі кошти.
Подібна ж проблема може постати, якщо особа нічого й не купує, але бажає покласти значну суму коштів на депозит в банку.
На перший погляд здається, що в переказах грошей з картки на картку немає нічого складного. Насправді, існує багато нюансів: ліміти, обмеження на кількість операцій та багато іншого. Водночас немає єдиного стандарту. Кожен банк самостійно встановлює правила, за якими працюють його картки.
Блокування рахунків залишається однією з головних проблем, з якою зараз стикаються клієнти всіх українських банків. Банки можуть раптово позбавити вас можливості користування власними коштами, а повернути собі доступ може виявитися не зовсім просто.
Блокування банківських рахунків може відбутися відразу після надходження на них певних коштів через підозри банку щодо деяких операцій, які ви робили зі свого рахунку, у зв'язку з надходженням на вас скарги, а також через наявні борги за зверненням виконавчої служби.
Банк має право блокувати рахунок клієнта, але тільки у тому разі, якщо у нього виникають підозри на: злочинну діяльність, фінансування тероризму, порушення валютного законодавства. Однак при цьому банк повинен дотримуватись встановлених законом процедур.
Що буде якщо не підтвердити походження коштів?
Ненадання банку документів про походження коштів та ігнорування звернень банку є підставою для передання відомостей про виявлення підозрілих операцій до Державної служби фінансового моніторингу та в подальшому до правоохоронних органів.
Як підтвердити походження коштів?
Щоб підтвердити походження коштів потрібно надати документи, які вказують на їх джерела. Наприклад, це може бути декларація про майновий стан і доходи, договір купівлі-продажу майна, договір дарування грошових кошти, свідоцтво про право на спадщину тощо.
Як обійти фінансовий моніторинг?
Якщо ж вищезгадані заходи не дають результату або є просто неможливими – особа не може або не хоче довести законність отриманих (накопичених) нею коштів, то можна спробувати ще такі варіанти:
• спробувати інший банк. Краще звернутися до малих банків, у яких можуть бути менш жорсткі вимоги до моніторингу, так як треба втримати клієнта;
• розбити платіж на частини. Однак провести дані платежі не в одному банку, а у декількох. Такі платежі бажано проводити не в один день, з різним інтервалом часу;
• здійснити платіж повністю або частково готівкою (поза банком), якщо таке можливо.
Використовуйте фото для візуалізації тексту
Крім заголовків, фотографії також допоможуть розбити блок тексту. Основні тези вашої статті можуть бути розділені відповідними за змістом зображеннями.
Ви також можете використовувати цитати для виділення цікавої інформації або основної ідеї.
Тут починається ваш текст. Натисніть тут і почніть писати. Тимэам тинкидюнт вяш ты ючю ийжквюы факёльиси рыпудяары эи эи йужто зэнтынтиаэ эжт ан мюкиуж граэкйж мэль про экз жкрибэнтур интылльэгэбат но ыльигэнди янвыняры.